Web2
Hambaravi
Web2
Dr. Laur Samarüütel
Web2
Hinnakiri
Web2
Kolleegile
Web2
Kontakt
Web2
HAMBARAVIAJA BRONEERIMINE
Webbyt
 
Tagasi  Edasi
 


Web2 HAMMASTE JUURERAVI 

HAMMASTE JUURERAVI

Print Prindi   SitemapSisukaart

Kvaliteetne hamba juureravi võib päästa hamba

Hamba juureravi on kaasaegne ravi, mis võimaldab päästa ka neid hambaid, mida varem peeti lootusetuteks. Märgatavalt on vähenenud vajadus eemaldada hambanärvi kahjustusega lagunenud hammast, sest pärast juureravi on võimalik hammast veel üles ehitada kas hambaplommi materjale kasutades või hambakrooniga. Hamba eemaldamine on vältimatu ainult juhul, kui seda on mingil põhjusel võimatu taastada.

Kvaliteetse juureravi teostamiseks on vajalik spetsiaalne varustus, kuhu kuuluvad erinevad aparaadid ning vahendid. Arsti parimaks abiliseks on mikroskoop, mis võimaldab näha hambajuure kanalitesse ning tänu millele tõuseb juureravi kvaliteet. Samuti on juureravi õnnestumiseks oluline hambaarsti spetsialiseerumine juureravile, sest keerulistel juhtumitel on juurekanalid tihti hambaarstile tõeliseks väljakutseks.

Tavalisemad põhjused miks hammas vajab juureravi

Pulpiit e. hambanärvipõletik  tekib enamasti siis, kui hambakaaries on ravimata jäänud. Mikroobid jõuavad hambanärvini ning põhjustavad põletikku. Pulpiit võib kulgeda ägedalt (tugeva valuga) või krooniliselt (hammas eriti tunda ei annagi). Tavaliselt on sellised hambad temperatuuritundlikud.

Kui hambanärvipõletiku ravi ei toimu õigeaegselt, siis üldjuhul hambanärv kärbub ning mikroobid jõuavad läbi hambajuure tipuava hammast ümbritsevasse luukoesse.Tekib hamba juuretippu ümbritsevate kudede põletik e. periodontiit. Ka selline põletik võib kulgeda ägedalt valuga või krooniliselt.

Äge periodontiit (äge hamba juuretipupõletik), millele on iseloomulik tugev hambavalu ning lisaks hellus kokkuhammustamisel või survel. Algul on valu pidev, tuikav ning on arusaadav, milline hammas valu põhjustab. Põletiku süvenedes läheb valu tugevamaks ja võib kiirguda ka naaberhammaste piirkonda. Ige hamba juuretipu piirkonnas on punetav ja turses. Igemele võib tekkida ka mädakolle (abstsess). Kaasneda võib halb enesetunne ja palavik.

Krooniline periodontiit (krooniline hamba juuretipupõletik) võib kulgeda ilma sümptomiteta. Valu selline põletik enamasti ei põhjusta. Mõningatel juhtudel võib aeg-ajalt tekkida igemele hamba juuretipu piirkonda uuris (fistel), millest eritub vähesel määral mäda. Sellist põletikku on võimalik diagnoosida röntgenpildilt nähtavate muutuste järgi ning see vajab ravi sõltumata sellest, kas hammas valutab või mitte. Eriti ohtlik on sellise pideva põletikukolde olemasolu organismis nendele inimestele, kes põevad südame-veresoonkonna haigusi või kellel on kunstliigeseid.

 

Kuidas toimub hambajuure ravimine ning miks see ei ole alati edukas

Juureravi eesmärgiks on hamba juurekanalite puhastamine ja laiendamine, medikamentoosne ravi mikroobide eemaldamiseks juurekanalites ning hilisem juurekanalite hermeetiline täitmine. Juurekanalite ravikäigus tehakse röntgenpilte, millega kontrollitakse juureravi teostust erinevates etappides.

Juurekanal on hamba sees asuv kitsas käik, milles asuvad veresooned ja närvid. Juurekanalite arv on hammastes erinev, kuid enamasti jääb see 1-4 kanalini (juure-kanaleid võib olla ka rohkem). Kui juureravitava hamba kõik kanalid on leitud, korralikult puhastatud-laiendatud ja hermeetiliselt täidetud, siis on tehtud kõik selleks, et vältida hilisemat uue põletiku teket. Juureravi õnnestumist hinnatakse hilisemate kontroll röntgenpiltidega, mida tehakse umbes 6 kuu möödudes.

Kahjuks ei ole juureravi alati edukas ning selle kvaliteet oleneb paljuski kasutatavast tehnoloogiast ja hambaarsti kvalifikatsioonist.

  • Vahel ei ole hambaarstil õnnestunud üles leida kõiki hambas olevaid juurekanaleid ning selle tulemusena jäävad ravimata juurekanalitesse mikroobid, mis põhjustavad ravi ebaõnnestumise. Mõnede juurekanalite suudmed on nii väikesed, et neid ei ole võimalik palja silmaga näha. Selliste olukordade jaoks on asendamatuks abiliseks mikroskoop, mis suurendab nähtavust isegi kuni 20 korda.
  • Peale selle on juhtumid, kus juurekanaleid ei ole piisavalt puhastatud-laiendatud, s.t. neile ei ole antud õiget koonilist kuju, et neid oleks hiljem võimalik hermeetiliselt täita. Juurekanaleid laiendatakse spetsiaalsete juureravinõeltega ning loputatakse antimikroobsete lahustega. Juurekanalite korrektne puhastamine ja laiendamine on keerukas ja aeganõudev protseduur. Vaid mikroskoobi abil on võimalik näha juurekanalites väikseid detaile, mis muidu jäävad märkamatuks. See on eriti oluline juurekanalite ümberravis, kus ravi käigus on vaja eemaldada juurekanalisse asetatud juurekanalitäidis.
  • Mõnikord on juurekanalis murdunud nõel, millega juurekanalit puhastatakse. Enamasti juhtub see kõverates ja kitsastes kanalites või vana juuretäidist eemaldades. Murdunud instrumendi eemaldamine juurekanalist on ilma mikroskoobita praktiliselt võimatu. Sellepärast hambaarstid saadavadki sellised juhtumid mulle või teistele juureravi spetsialistidele, kellel on juureravi teostamiseks vajalikud oskused ja vahendid.

Umbes 80% minu tööst on juurekanalite ümberravimine. Tänu oma kogemustele ja vajaliku instrumentaariumi omamisele, on mul enamasti õnnestunud lahendada teiste hambaarstide poolt saadetud patsientide probleeme, on selleks siis olnud juureravi teostamisel murdunud instrument juurekanalis, varem avastamata juurekanalite leidmine, ebaõnnestunud täidistega juurekanalite uuesti avamine vm.

Juureravi käigus võib ravitav hammas alguses muutuda tundlikuks või isegi valutada, kuid need sümptomid kaovad tavaliselt paari päevaga. Pärast juureravi on väga oluline taastada hambakroon, et vältida uuesti mikroobide sattumine täidetud juurekanalite suudmetesse.

Laur Samarüütel

 
Web2
Dr.Samarüütel Hambaravi, Endodontia OÜ, reg.nr. 11411870, Toompuiestee 27, Tallinn. e-post: laursamaryytel@gmail.com, www.hambaravi.org
Free website - Webbyt